image

PeyamaKurd- ABD Kongresinde düzenlenen bir oturumda soruları yanıtlayan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Washington politikalarının temelinin Suriye’de istikrar olduğunu ve Suriye’de istikrarın sağlanabilmesi için Esad yönetimi hariç olmak üzere DSG, Rusya ve Türkiye ile ortak çalışma yürütüleceğini söyledi.

ABD’nin türkiye’ye karşı yürürlüğe konulacağını açıkladığı yaptırımlar hakkında da bilgi veren Jeffrey, yaptırımları bir 'tutum değiştirme aracı' olarak gördüklerini, tutumun değişmesi halinde yaptırımların kaldırılacağını ifade ederek, ABD'nin operasyonun durdurulması için Türkiye'ye askeri güç kullanma tehdidinde hiçbir zaman bulunmadığını kaydetti.

Oturumdaki görüşmeler sırasında Kürdistan hükümetinin durumuna ilişkin soruları da yanıtlayan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi ve IŞİD’le Mücadele Özel Elçisi James JeffreyKürdistan Bölgesi halkını ve hükümetini överek, “Onlara büyük saygı duyuyoruz. Her şeyden önce, barış içinde ve ekonomileri oldukça iyi durumda” dedi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi ve IŞİD’le Mücadele Özel Elçisi James Jeffrey, “Onlara büyük saygı duyuyoruz. Her şeyden önce, barış içinde ve ekonomileri oldukça iyi durumda. DAİŞ’ten kaçan yüz binlerce mülteciyi aldılar ve onlara iyi davrandılar” ifadeleri ile Kürdistan Bölgesi halkını ve hükümetini övdü.

Oturumda Kongre üyesi Senatör Steve Watkins’in Kürdistan Bölgesi’yle ilgili sorusuna yanıt veren James Jeffrey, şunları söyledi:

“1990’ların sonlarından bu yana siyasi liderlikleriyle çalıştım. Kısmen kendilerini savunabiliyorlar. Ayrıca, Kürdistan Bölgesi, komşularıyla barışçıl politikaya sahip. Türkiye ile iyi bir ilişkileri var ve Irak politikasının kurucu bir parçası.”