image

PeyamaKurd - Suriye Dışişleri Bakanı Faysal El Mikdad’ın BM’nin Suriye Özel Elçisi Geir Pedersen’in Anayasa Komitesi’nin çalışmalarında ‘kolaylaştırıcı’ olarak görevini sürdürmesi çağrısında bulundu.

Suriye rejiminin haber ajansı SANA'ya göre, Faysal El Mikdad, dün Pedersen ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak, "Komite kendi kendinin efendisi haline geldi. Suriye halkının geleceğine karar verme hakkına sahip olanın Suriye halkı olduğunu teyit ederek, ortaya çıkacak tavsiyelere ve işin nasıl ilerleyeceğine karar veren odur" ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili Arabi 21’e konuşan rejime bağlı bir kaynak, Suriye rejiminin Pedersen'in Anayasa Komitesi’nin çalışmaları için bir zaman çizelgesi ve yeni bir çalışma mekanizması belirleme önerilerini kabul etmediğini dile getirdi.

Açıklamada bulunan kaynağa göre Pedersen, "Anayasa Komitesi'nin çalışmalarında sık sık yeni bir inatçılıkla karşı karşıyayız" sözlerine yer verdi.

Öte yandan Suriye'de Muhalefetin Anayasa Komitesi üyesi Abdülmecid Barakat ise Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerine dair herhangi bir değişikliği reddetmeye devam eden rejimin, çalışmaları kesintiye uğratmak amacı taşıdığının açık olduğunu kaydetti.