image

PeyamaKurd- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye'nin ülkesindeki varlığını eleştirdi. Yunan gazetesi Kathimerini'ye konuşan Esad, "Öncelikle, bu bir saldırganlık, bir işgal. Suriye topraklarındaki her Türk askeri bu işgali temsil ediyor" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Yunan gazetesi Kathimerini’yle kapsamlı bir söyleşi yaptı. Esad Türkiye’nin Efrin harekâtını eleştirdi, 3. Dünya Savaşı’nın Suriye’den çıkacağına’ inanmadığını da söyledi.

'Türk Askeri İşgali Temsil Ediyor'

Esad, “Türkiye hakkında ne diyeceksiniz? Türkiye ülkenizin bir kısmını istila etti. Her şeyden önce bu düşmanca bir eylemdir, işgaldir. Suriye topraklarındaki her Türk askeri bu işgali temsil etmektedir. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la eskiden iyi bir ilişkiniz vardı. Bu ilişki şu an ne durumda?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Öncelikle, bu bir saldırganlık, bir işgal. Suriye topraklarındaki tek bir Türk askeri bile işgali temsil ediyor. Bu, Türk halkının bizim düşmanlarımız olduğu anlamına gelmez. Sadece birkaç gün önce Türkiye’den siyasi bir heyet ziyarete geldi. Genel olarak Türkler ile Erdoğan arasında ayrım yapmalıyız.”

Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kampanyası sırasında Suriye’de yeni harekât düzenleneceği yönündeki sözlerini de şöyle değerlendirdi: “Aslında Erdoğan savaşın başından bu yana teröristleri destekledi.

Fakat o zaman ‘Suriye halkını korumak’, ‘Suriye halkını desteklemek’, ‘sığınmacıları desteklemek gibi sözlerin arkasına saklanabiliyordu. Kendisini insani bir cumhurbaşkanı gibi sunabiliyordu. Şimdi koşullar nedeniyle, maskesini çıkarması ve saldırgan olduğunu göstermesi gerekti ve bu iyi bir şey.”

Esad son olarak, Erdoğan kendi ajandasını uygulamıyor. Sadece Amerikan ajandasını uyguluyor. Böylece her şeyden önce teröristlerle savaşmalıyız. İkinci olarak daha fazla bölgenin kontrolünü ele geçirdiğimizde, saldıran her yabancı orduyla savaşmamız gerekir. Türkler, Fransızlar hepsi düşmanımız, Suriye’ye yasa dışı şekilde gelen herkes düşmanımızdır”  dedi.