image

PeyamaKurd - Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski vekili Altan Tan, HDP’ye alternatif bir parti kurulacağı yönündeki iddialar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Konuyla ilgili olarak Rudaw’a açıklamalarda  bulunan Altan Tan, yeni bir partiye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Demokratik mücadele ile silahlı mücadelenin yan yana gidemeyeceğine vurgu yapan Tan, yeni bir partiye ihtiyaç duyulduğunu açıkladıktan sonra kendisinin böyle bir girişiminin olmadığını kaydetti.

Tan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“HDP’nin bugün veya bundan sonra nasıl karar alacağını ben bilemem, bu onların bileceği birşey ama açık olan bir şey var o da demokratik mücadele ile silahlı mücadelenin birlikte yürümesinin mümkün olmadığı gerçeğidir. Dolayısıyla Kürt siyasetçilerimiz bir tercih yapmalıdır, bu ya demokratik yolar ya da silah olmalıdır. Bu konuda tercihlerini bugüne kadar açıkça ortaya koymadılar.”

“Böyle bir partiye ihtiyaç var”

Altan Tan, ‘yeni parti’ ile ilgili olarak kendisine sorulan soruya şu şekilde yanıt verdi:

“Şimdi Türkiye’de Kürt siyaseti çoğunlukta Türk solunun eline düşmüş. Onlar da İslam dini, dili ve kültürünü pek sevmiyor, bu da açıktır. Türkiye’deki Kürtlerimizin yüzde doksanı (ben muhafazakar kelimesini sevmiyorum) Müslümandır. Kendi dilini, kültürünü, gelenek ve inançlarını biliyor, seviyor, yani Kürdevaridiler. Kürt kültürünün yüzde 90’ı Müslüman. Yani halk başka bir yolda, liderlik ve idare başka yolda. Bu nedenle iki önemli ihtiyaç var. Bunlardan birincisi; Kürtlerin yönetimi ve yöneticileri de halkı gibi olmalı. Ama şimdi Türk solcular bu geleneğe zıttır, kültürleri, hareketleri, görüşleri bizimkine zıttır. İkincisi ise, artık silahlı mücadele dönemi bitmiştir ve mücadele demokratik yolarla olmalıdır. Özellikle de Türkiye’de silah dönemi, rolü bitmiştir. Dolayısıyla böyle bir parti ihtiyacı vardır.”

Öte yandan Altan Tan, “Şu anda, bu saatte yeni bir parti kurma gibi bir çalışmam yok” ifadesini kullandı.