image

PeyamaKurd - Ezidilere karşı soykırım işlemekle suçlanan Irak vatandaşı Taha el Cumali isimli şahsın, davası yarın karara bağlanılacak.

Bu davanın açıklanmasıyla beraber, ilk kez “Ezidilere karşı işlenen soykırımda” bir kişi yargılanmış olacak.

IŞİD, Ağustos 2014’te Şengal’e düzenlediği saldırı esnasında yaklaşık 10 bin Ezidi Kürt erkeği katletmiş, 7 bin kadın ve kız çocuğunu da kaçırarak köleleştirmişti.

Alman savcılar, eski IŞİD üyesi Taha el Cumaili'nin 2015'te Ezidi bir kızı ve annesini köleleştirdiğini, ardından 5 yaşındaki çocuğa işkence ederek öldürdüğünü belirtiyor.

ABD merkezli küresel Ezidi sivil toplum kuruluşu Yazda'nın hukuk direktörü Natia Navrouzov, "Eğer Frankfurt Mahkemesi, Taha'yı soykırım işlemekten suçlu bulursa bu durumda ilk kez bir mahkeme, IŞİD'in Ezidilere karşı işlediği suçların soykırım olduğuna hükmetmiş olacak" dedi.

Navrouzov'a göre Ezidilere karşı işlenen suçlar, Birleşmiş Milletler ve diğer bazı uluslararası kurumlar tarafından soykırım ya da soykırıma eşdeğer kabul edilse de Ezidilerin yaşadıklarının soykırım olduğu yönünde bir karar, resmi bir mahkeme tarafından daha önce resmen teyit edilmedi.

Euronews'e konuşan Navrouzov, "Kurbanlar için gerçekten inanılmaz bir karar olur. Biliyorsunuz, 7 yıldır bu kararı bekliyorlar. Dolayısıyla bu bizim için harika bir kilometre taşı olacak” ifadesini kullandı.