image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara'daki saldırıyı gerçekleştiren iki PKK’linin “Suriye'den geldiklerinin kesinleştiğini” söyledi. Fidan, “Özellikle Irak ve Suriye’de PKK'ye ait bütün altyapı, üstyapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin, istihbarat unsurlarımızın topyekün meşru hedefidir” dedi.

Hakan Fidan, Kıbrıs Türk yönetimi Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Ankara'da meydana gelen saldırıya ilişkin soruya yanıt veren Fidan, "İstihbarat ve güvenlik güçlerimizin yaptığı çalışmalar neticesinde iki teröristin Suriye'den geldikleri, burada (Suriye'de) eğitim gördükleri açıklığa kavuşmuştur" ifadesini kullandı.

Fidan, “Özellikle Irak ve Suriye’de PKK'ye ait bütün altyapı, üstyapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin, istihbarat unsurlarımızın topyekün meşru hedefidir. Üçüncü tarafların PKK'li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ankara'daki saldırıya “son derece net cevap vereceğini” belirten Fidan, "Böyle bir eylemi gerçekleştirdiklerine bir kez daha pişman olacaklar. Bunu şimdiden söyleyebilirim" dedi.

Ankara’da 1 Ekim günü sabah saat 09:30’da Emniyet Genel Müdürlüğü Atatürk Bulvarı girişine araçla gelen iki kişi bombalı saldırı gerçekleştirdi.