image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun dün akşam Montrö Anlaşması uyarınca Rus gemilerinin boğazlardan geçmesine kısıtlama getirilme kararı uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu.

Türkiye’nin Montrö Anlaşması gereğince Rus ve Ukrayna gemilerinin geçişlerinin engelleneceğinin sinyalini vermesinin yankıları uluslararası medyada yayılıyor.

İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya-Ukrayna savaşı sürerken Türkiye’nin Montrö Anlaşması uyarınca Rusya gemilerini boğazlardan geçirmeme kararı ile ilgili dikkat çekici bir yorum yaptı.

Ankara’nın Rusya’nın hamlelerine askeri operasyon yerine 'savaş' demesi, bununla birlikte “Montrö Anlaşması’nın” uygulamaya konulacağının açıklamasıyla ilgili dikkat çeken bir yorum geldi.

Son bir ayda en az 6 Rus savaş gemisi ve denizaltının boğazlardan geçtiğini hatırlatan Reuters, “Batı’ya taahhütleri ve Moskova ile yakın bağları sebebiyle bir denge oluşturmaya çalışan Ankara son günlerde Rusya’nın saldırılarının kabul edilemez olduğunu söylüyordu fakat pazar gününe kadar Ukrayna’daki durumu bir savaş olarak tanımlamıyordu” yorumunu yaptı.

“Montrö Anlaşması uygulanabilir”

Türkiye’nin söyleminin değişmesiyle birlikte 1936’da imzalanan Montrö Anlaşması’nın uygulanabileceğine dikkat çeken Reuters, savaş zamanında ya da tehlikeye uğradığını hissettiği durumda boğazlardan gemilerin geçişlerine sınır koyabileceğini de hatırlattı.

Reuters, Çavuşoğlu’nun, “Eğer bu savaş gemisi, savaşın tarafı olan ülkedeki üsse gidecekse o zaman bu geçiş engellenemiyor. Burada o geminin üsse kayıtlı olup olmadığı belli. Suistimalin de olmaması lazım. 'Üsse gideceğim' deyip de Boğaz’dan geçtikten sonra savaşa dahil olmaması lazım” sözlerini hatırlattı.

Reuters şu yorumda bulundu: “Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna ile iyi ilişkileri var. NATO üyeleri Moskova’ya yaptırım uygularken, Ankara tarafından çok ileri giden bir adım, Türkiye’nin Rusya’dan enerji almasına, ticaretine ve turizmine, iç ekonomide kriz yaşanırken zarar verebilir.”

Financial Times: Tamamen sembolik

Diğer yandan İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times da bu sıcak gelişme ile ilgili dikkat çekici bir yorumda bulundu.

Gazete, “Boğazların hemen kapatılmasının Rusya’ya etkisi sınırlı olacak zira Rusya, Karadeniz’de büyük bir donanma oluşturdu. Ayrıca Rus savaş gemilerinin kayıtlı olduğu üsse gitmesi de Rus savaş gemilerinin dönmesi anlamına gelebilir” yorumunu yaptı.

Financial Times, Ankara’nın adımına ilişkin, “Uzmanlar Türkiye’nin söyleminin değişmesinin çok sembolik olduğunu dile getirdi. Kiev ve Moskova ile yakın bağı olan Türkiye daha önce de Moskova’yı kızdırmamak için çok dikkatli davranmıştı” dedi.