image

PeyamaKurd - Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik sürecine dair gelişmeler devam ediyor. Stockholm'da bulunan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, iki ülkenin güvenliğinin birbirine bağlı olduğunu belirterek, NATO'ya üyelik başvuru sürecini beraber başlattıkları gibi beraber neticelendirmek istediklerini ifade etti.

Stockholm'de ortak basın toplantısı düzenleyen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç  Başbakanı Ulf Kristersson, NATO üyelik görüşmelerine değindi.

"Türkiye ve Macaristan, başvurumuzu bir an önce onaylamalı"

NATO'ya üyelik başvurusunu İsveç ile yaptıklarını ve süreci birlikte tamamlamak istediklerini kaydeden Marin şu ifadelere yer verdi:

"Birlikte çalışıyoruz. Bu konuda her gün çok yakın temas halindeyiz. Tabii ki hem Türkiye'nin hem de Macaristan'ın başvurumuzu bir an önce onaylamasını istiyoruz." 

"Finlandiya ve İsveç'in güvenliği birbirine bağlı"

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle Avrupa'da güvenlik düzeninin kalıcı olarak değiştiğine ve bu nedenle NATO'ya katılmak istediklerine işaret ettiğine vurgu yapan Finlandiya Başbakanı Marin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Finlandiya ve İsveç'in güvenliği birbirine bağlı. NATO'ya birlikte katılmamız tüm ittifakın çıkarına. Madrid'de mutabakata varıldığı üzere Türkiye'nin dile getirdiği endişeleri ele aldık. Tüm NATO üye devletlerinin başvurumuzu yakında onaylayacağına ve Vilnius'taki zirvede Finlandiya ve İsveç'in müttefik olacağına inanıyoruz."