image

PeyamaKurd - Yle televizyonuna ülkesinin NATO üyelik başvurusuna dair değerlendirmelerde bulunan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, PKK'nin Finlandiya'daki bağlantılarının daha yakından izleneceğine dair Türkiye'ye güvence verebileceklerini ifade etti.

Gelişmelerle ilgili konuşan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Finlandiya ve Türkiye'nin, ülkesinin NATO üyeliğiyle ilgili sorunları çözmesini beklediğine işaret ederek, bunun birkaç hafta sürebileceğini vurguladı.

"Sorunların çözüleceği konusunda iyimserim"

Türkiye ile görüşmelerin resmi düzeyde devam edeceğini dile getiren Haavisto şu ifadeleri kullandı:

"Birkaç gün önce bunun en azından birkaç gün süreceğini söylemiştim. O yüzden temkinli olmak gerekirse, şimdi bunun birkaç hafta süreceğini söyleyebiliriz. Sorunların çözüleceği konusunda iyimserim ancak bu bir sorun değil."

Açıklamalarında Finlandiya ve Türkiye cumhurbaşkanlarının dün yaptıkları telefon görüşmesine değinen Haavisto, "Finlandiya'nın terörizme karşı mücadele sicilini ele aldıklarını" dile getirdi.

"Türkiye'ye kesinlikle böyle garantiler verebiliriz"

Ayrıca değerlendirmelerinde ülkesinin Türkiye'ye PKK'nin bağlantılarının daha yakından izleneceğine dair güvence verebileceğine de değinen Haavisto şu sözlere  yer verdi:

"Türkiye'ye kesinlikle böyle garantiler verebiliriz. PKK, Avrupa'da terör örgütü olarak kabul edildiği için Finlandiya'da da terör faaliyetine izin vermemek için üzerimize düşeni yapmamız önemli."