image

PeyamaKurd - Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik sürecine ilişkin tartışmalar sürerken Finlandiya yönetiminden yeni bir açıklama geldi. Açıklamada Türkiye'nin itirazlarına dikkat çekildi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin NATO üyeliği konusunda Türkiye ile aralarındaki farklılıkların üstesinden gelebileceklerini umduklarını kaydetti.

Terör NATO'da önemli bir ilke!

Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Berlin'de bulunan Haavisto şu ifadelere yer verdi:

"Farklı grupların veya farklı kişilerin ayrıntılarına girmek istemiyorum ama sadece terörle mücadelenin siyasetimizde çok önemli bir ilke olduğunu ve bunun NATO'da da çok önemli bir ilke olduğunu söylemek istiyorum."

Haavisto, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelikleri hakkındaki açıklamalarına değinerek, "NATO üyeliği konusunda Türkiye ile farklılıkların üstesinden gelebileceğimizi umuyorum" sözlerini kullandı.

Ayrıca açıklamalarının devamında Türkiye'nin Finlandiya'ya eleştirilerini değerlendiren Bakan Haavisto, terörle mücadelenin çok önemli olduğunu ifade etti ancak, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda somut bir söz vermekten kaçındı.