image

PeyamaKurd - NATO üyelik süreci devam eden Finlandiya, Türkiye ile ilişkilerini güncelledi. Finlandiya'da 2019 yılından bu yana yürürlükte olan "Türkiye'ye askeri teçhizat ihracatı ambargosunun" kaldırıldığı vurgulandı. 

Açıklamada bulunan Finlandiya Savunma Bakanlığı, 2019 yılından bu yana yürürlükte olan "Türkiye'ye askeri teçhizat ihracatı ambargosunu" kaldırıldığını ve satış için lisans verildiğini bildirdi.

Bakanlığın açıklamasına göre, söz konusu silah satış izni, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine onay vermesi için öne sürdüğü şartlardan biriydi. 

İsveç söz konusu adımı eylül ayı sonunda atmıştı. Türkiye'nin 2019 yılı ekim ayında Rojava’da Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolü altındaki bölgelere yönelik sınır ötesi operasyon düzenlemesi sonrası, bazı AB ülkeleri Ankara'ya silah ambargo uygulamaya başlamıştı. 

AFP'ye açıklamalarda bulunan Savunma Bakanlığı Danışmanı Riikka Pitkanen, zırhlı çeliğin bir Türk şirketine satılması için ihracat lisansının salı günü verildiğini bildirdi.