image

PeyamaKurd - Amerikan basını, ABD-Rusya arasındaki START anlaşmasına dikkat çekti. ABD'nin Foreign Policy (FP) dergisi, Rusya ile START anlaşmasına ilişkin müzakerelerin ABD'nin gizli hedefi olduğunu kaleme aldı.

Moskova-Washington arasındaki müzakerelere dikkat çekilen derginin makalesinde, Beyaz Saray'ın 2022 yazından bu yana gizli hedefinin, Rus-Amerikan ilişkilerinde devam eden gerilimlere rağmen, Moskova ile START anlaşması üzerinde diyaloğu sürdürme arzusu olduğu vurgulandı.

Foreign Policy'de yayımlanan makalesinde şu sözlere yer verildi:

“Konuya vakıf mevcut ve eski ABD'li yetkililere göre, Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'nın 2022 yazından bu yana gizli hedefi, START görüşmelerini yeniden başlatmaktı. Bu konuda Rusya ile yeni bir görüşme planlanması birkaç aydır sürüyor."

"Biden, Rus yaptırımlarına rağmen Putin ile görüşmeye istekli"

Makalede, ABD’nin Ukrayna'daki durumla ilgili artan gerilime rağmen Rusya ile nükleer silahların kontrolü konusunda müzakerelere devam etme niyetini açıkladığına dikkat çekildi.

Ayrıca makalenin devamında söz konusu bu görüşmelerin Biden yönetiminin Rusya'ya yaptırımlar uygulamasına ve onu uluslararası alanda ‘dışlanan unsur’ haline getirmek istemesine rağmen bazı dış politika meselelerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iletişim kurmaya istekli olduğunu gösterdiğine dikkat çekildi.