image

PeyamaKurd - ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Türkiye'nin içerisinde bulunduğu ekonomik durum ve 2022’deki beklentilerinin yer aldığı önemli bir analiz yayımladı.

Analizde, ‘ekonomik krizin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kırılma noktasına getireceği ve erken seçime zorlayabileceği’ belirtildi.

2021 yılını, Erdoğan ve hükümeti için “korkunç yıl” olarak tanımlayan Foreign Policy dergisi, “Türkiye için 2021 yılı, hızla düşen para birimi, yükselen enflasyon ve yıkıcı iklim değişikliği olaylarının damgasını vurduğu bir yıl oldu. Korkunç yıl, anketlerde oranları düşen Erdoğan’ın yönetimine olan güvenin sürekli erozyona uğramasına neden oldu” yorumunda bulundu.

Cookman imzalı yazıda, “Türkiye için en büyük sorun daha da kötüleşmesi beklenen ekonomi olmaya devam edecek. Bu, Erdoğan’ı erken seçime bile zorlayabilir” ifadeleri yer aldı.

Sistemik kriz en yüksek dönemde: TL yüzde 30 değer kaybedebilir!

Öte yandan dergide, Avrupa’nın en büyük yatırım ve portföy yönetimi şirketlerinden BlueBay Asset Management’ta kıdemli piyasa stratejisti Timothy Ash, “20 yıllık AKP hükümetinde sistemik bir kriz riskinin en yüksek olduğu dönem" değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyonun yüzde 50 olmasını beklediğini ifade eden Ash, TL’nin yüzde 25 ila 30 oranında değer kaybetmesini beklediğini ifade etti.

Ash, “Normal bir politikaya dönüşle bunun ele alınabileceğini düşünüyorum. Ama Erdoğan mevcut politikaları sürdürmek istiyorsa eninde sonunda kırılma noktası gelecek” dedi.