image

PeyamaKurd - Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) Lyon kentinde bir grup 'bozkurt'un kentteki Kürt Kültür Derneği’ne saldırarak, 4 kişiyi ağır yaraladığını açıkladı.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) tarafından yapılan yazılı açıklamada "20 dolayında bozkurtun 3 Nisan günü Lyon’daki Kürt Kültür Derneği’ne saldırdığını öğrendik. Yüzleri kapalı ve beysbol sopalı kişiler derneğimize saldırarak, üyelerimizi dövdü. Dernekte bulunan 4 Kürt ağır bir şekilde yaralı" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada 2 hafta içerisinde bunun ikinci saldırı olduğuna da dikkat çekildi.

Fransa’da bozkurtların organizeli bir şekilde Kürtlere yönelik saldırılarının Fransa-Türkiye yakınlaşmasından bağımsız olmadığına da vurgu yapılan açıklamada Fransa’daki Kürtler de şu anda "İslamcı-faşist Türklerin hedefinde olduğu" belirtildi.

Fransa’nın yasakladığını söylediği bu gruplar Kürt ve Ermenilere yönelik saldırılarda bulunduğu ve hiçbir cezaya maruz kalmadığına da dikkat çekilen açıklamada, “Biz bu terimlerle Fransız hükümetinin Erdoğan’ın sinirsel saldırılarına karşı sessizliğini ihbar ediyoruz” denildi.

CDK-F Fransa İçişleri Bakanlığı ile ilgili kurumlara, Fransa’daki derneklerin, üyelerinin güvenliğinin bir an önce alınması çağrısında da bulundu.