image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi ve İsrail’deki Büyükelçiliği Kudüs’e taşıması krizlerinin ardından yaşanananlara Fransa tepki göstererek, “savaş çıkar” uyarısında bulundu. ABD’nin Ortadoğu’daki tutumunu eleştiren Fransa, ABD’ye sert mesajlarda bulundu.

Konuyla ilgili Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD’nin Ortadoğu’daki tutumunu sert ifadelerle eleştirdi. Amerika'nın bölgedeki tutumunu Ortadoğu'daki durumun patlamaya hazır olduğunu belirterek "Savaş çıkabilir" ifadesini kullandı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, parlamentoda yaptığı konuşmada, "Ortadoğu'da durum patlamaya hazır, şiddet konuşuluyor, savaşın çıkabilir" derken, bu kadar şiddetle müdahale etmenin temelsiz olduğunu ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da geçtiğimiz günlerde İran’la nükleer anlaşmadan çekilen ABD Başkanı Donald Trump’ın bu kararını eleştirmişti.

Öte yandan Fransa, İngiltere ile birlikte ABD’nin Suriye operasyonuna katılmış ve Doğu Guta’nın Duma kasabasında kimyasal silah kullandığı iddia edilen Beşar Esad yönetimini uyararak “Yine vururuz” demişti.