image

PeyamaKurd - Fransız Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Libya Ulusal Ordusu başkomutanı General Halife Hafter'e siyasi çözüm çağrısı yaptı

Yaptığı açıklamada Hafter’e, “Düşmanlıkların yeniden başlamasından kaçınmaya ve siyasi bir çözüme odaklanmaya” çağrısı yapan Fransız Dışişleri Bakanlığı, "Libya için askeri bir çözüm yok” dedi.

Bakanlığın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Libya için askeri bir çözüm yok. Öncelik, yabancı güçlerin ve paralı askerlerin ülkeden ayrılmasını ve Birleşmiş Milletler'in gözetiminde siyasi sürecin devam etmesini sağlayan 23 Ekim 2020 tarihli ateşkes anlaşmasının uygulanmasıdır.”

Bakanlık, Libya'daki tarafları ateşkes sürecini desteklemeye ve Birleşmiş Milletler himayesinde düzenlenen Libya Siyasi Diyalog Forumu'nda üzerinde anlaşma sağlanan 24 Aralık 2021 seçimlerine odaklanmaya davet etti.

Hafter, önceki günlerde Türkiye’ye askerlerini bölgeden çekmediği müddetçe askerlerini “Libya'daki Türk kuvvetlerine karşı savaşa hazır olmaya” çağırmıştı.

Hafter’in bu uyarısına yanıt, Libya’ya üst düzey bir heyetle giden Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan gelmişti.

Akar, Hafter için "Türk unsurlarına yapılacak herhangi bir saldırı girişiminde katil Hafter unsurları her yerde meşru hedef olarak görülecektir" ifadesini kullanmıştı.