image

PeyamaKurd - Fransız güvenlik heyetinin, Lübnan-İsrail sınırında kötüleşen güvenliği görüşmek üzere bu hafta İsrail'e gitmesi bekleniyor. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Savunma ve Dışişleri Bakanları ve Macron'un kişisel temsilcisi eski Bakan Jean-Yves Le Drian'ın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililer, İsrail ile "açık bir savaş" konusunda doğrudan uyarılarda bulunmak üzere Beyrut'a gitmişti.

Lübnan tarafına göre Batı'nın baskısı yalnızca İsrail ile Hizbullah arasındaki "çatışmaların" sona erdirilmesiyle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda 1701 sayılı Uluslararası Karar'a uyulmasının gerekliliğini de vurguluyor. 

Batılılar, uluslararası kararın Lübnan-İsrail sınırından Litani Nehri'ne kadar uzanan bölgeden silah ve savaşçıların çekilmesini öngören sekizinci maddenin uygulanmasını istiyor.

Tel Aviv'deki kaynaklar ise Fransız heyetinin İsrailli yetkililerle Hizbullah'la füze alışverişini durdurmak ve durumun kapsamlı bir savaşa dönüşmesini önlemek için istişarede bulunacağını söyledi.