image

PeyamaKurd - Fransa, Batı medyasında Ukrayna’yı işgal edeceği iddia edilen Rusya hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

Elysee Sarayı; Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya hükümet başkanlarının danışmanları ile dışişleri bakanlıklarının temsilcileri arasında Paris’te düzenlenen toplantıya dikkat çekerek “Ruslar’ın, gerilimi düşürmeye istekli olduklarını gördük” dedi.

Elysee Sarayı açıklamasında "Rusya'dan yeniden katılım sinyalini aldık. Bu toplantı bir test niteliğindeydi. Ruslar’ın, gerilimi düşürmeye istekli olduklarını gördük" dedi.

VOA’da yer alan habere göre, Ukrayna sınırında tansiyonun düşürülmesi amacıyla yapılan toplantıda taraflar, Minsk anlaşmasının canlandırılması ve bu anlaşmada kararlaştırılan ateşkesi sürdürme taahhütlerini yineledi.

Paris yönetimi toplantıya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Taraflar, Minsk anlaşmalarının uygulanmasına ilişkin diğer konulardaki farklılıklara bakılmaksızın, ateşkese koşulsuz saygı gösterilmesini ve 22 Temmuz 2020 tarihli ateşkesi güçlendirme tedbirlerine tam olarak uyulmasını destekliyorlar. Taraflar Üçlü Temas Grubu ve çalışma gruplarının Minsk anlaşmalarının uygulanmasında hızlı ilerleme için faaliyetlerini yoğunlaştırmasının önemini tartıştılar ve iki hafta sonra Berlin'de tekrar buluşmaya karar verdiler.”