image

PeyamaKurd - Almanya'da gerçekleşen 55'inci Münih Güvenlik Konferansında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Almanya Başbakanı Angela Merkel görüştü.

Görüşme sonrası açıklama yapan Pence, Avrupa'nın İran'a ekonomik teşvikler sunarak, ABD'nin yaptırımlarını deldiğini belirtti.

Pence, Avrupalı müttefiklerinden Washington'un liderliğini takip etmelerini ve 2015'deki İran nükleer anlaşmasından geri çekilmelerini isteyerek, "Avrupalı ortaklarımız yaptırımlarımızı baltalamayı durdurmalı ve bizim yanımızda yer almalı" diye konuştu.

İran'la 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın devam etmesinden yana olduğuna değinen Merkel ise, anlaşmanın rejime çeşitli alanlarda baskı yapabilmek için önemli bir araç olduğunu belirtti.

Merkel, ABD'nin Suriye'den çekilme kararının da doğru olmadığını vurgulayarak, hemen ve hızlı bir şekilde geri çekilmenin, Rusya ve İran'ın bölgede daha etkin oyuncular olmasının önünü açacağını söyledi.

Mike Pence, ABD'nin özgür dünyanın lideri rolünü boşa çıkardığı yönündeki ortak bir algıya, itiraz ettiğini belirtti.

Pence, "Fırat Nehri yakınında IŞİD terör örgütünün bayrağının dalgalandığı son yer de ele geçiriliyor. ABD, Suriye ve Irak'ta IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonlarda ortaklarıyla büyük başarı elde etti" dedi.

Dün de konferasnta ABD’li Senatör Lindsey Graham'ın Suriye ile ilgili konuşmasına Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Öyleyse Suriye'nin kuzeydoğusunu (Rojava) niye terk ediyorsunuz?” şeklinde tepki vermişti.