image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Rojava'ya yönelik hava operasyonlarına ilişkin açıklamada bulunan Fransa yönetimi, "TSK'nın Rojava’da düzenlediği hava saldırılarından sonra Ankara’ya saldırıları durdurması çağrısı yapıp bölge ve bölge sakinlerinin istikrarını tehdit eden her türlü adımdan kaçınılması" mesajında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Rojava ve Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hava saldırılarına ilişkin bir açıklama yayımlandı.

Bakanlık açıklamasında, “Türkiye’nin, 20 Kasım’da Suriye’nin kuzeydoğusu ve Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hava saldırısıyla başlayıp süregelen gerilimi endişeyle izliyoruz” denildi.

Bölgedeki gerilim ve operasyonlar sürerken Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinden kamuoyu ile paylaşılan açıklamada, “Fransa; Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik bir kara saldırısı yapacağı yönündek haberler nedeniyle derin endişe duyuyor” sözlerine yer verildi.

Ayrıca Macron yönetimi, Irak’ın toprak egemenliğine ve Kürdistan Bölgesi’nin istikrarına olan bağlılığına da dikkat çekti.