image

PeyamaKurd - G7 zirvesi öncesi basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sahel bölgesinde 2014'ten bu yana devam eden "Barkhane Operasyonu"nu sona erdireceklerini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı, ülkesinin bölgedeki askeri varlığının derin bir dönüşümden geçmesinin bir parçası olarak "Barkhane Operasyonu"nu sonlandıracaklarını kaydetti.

Macron, bölge ülkelerinin ordularına destek ve iş birliği şeklinde bir operasyonu mümkün kılmak için bu kararın alındığını dile getirerek, bu değişimle ilgili takvimin haziran sonunda açıklanacağını dile getirdi.

"Fransız ordusu bu gücün bel kemiği olacak"

Fransa'nın askeri olarak 8 yıldan fazladır Sahel bölgesinde varlık gösterdiğini belirten Macron, çok sayıda Fransız askerinin bu bölgedeki operasyonlarda yaşamını yitirdiğini anımsattı.

Ayrıca açıklamasında, Amerikalı ve Avrupalı müttefikleriyle yapılan istişareler sonrası Sahel'de Barkhane'nin yerini bölge ve Avrupa ülkeleri askerlerinden oluşan uluslararası bir gücün alacağı bilgisini paylaşan Macron, "Fransız ordusu bu gücün bel kemiği olacak" ifadesini kullandı.

Öte yandan bununla birlikte bölgedeki Fransız askerlerinin sayısının azalacağını belirten Macron, bazı üslerin kapatılacağını belirterek bu kararın Çad ve Mali'de yaşanan son gelişmelerle ilişkili olmadığına dikkat çekti.