image

PeyamaKurd - Mali'de 9 yıl süren Fransa işgalinin sonlanmasının ardından ülkeye birkaç yıl önce 'davet üzere yerleşen' Rusya güçleri bu ülkedeki varlık alanını genişletiyor.

Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu'nun (MINUSMA) da varlık gösterdiği ülkede, son olarak bu güçlere bağlı Alman askeri birlikleri, Fransa'nın çekildiği yerlere Rus güçlerin yerleştiğine dair bilgiler paylaştı.

Fransa bir süredir kademeli olarak Mali'den çekilmekteydi. Tam geri çekilme ise iki gün önce Fransa'nın son kalesi olan Gao'daki üsten gerçekleşti. Fransız güçler, Mali'deki cunta yönetimiyle Rusya üzerine yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle ülkeyi terk ederek yüzünü Nijer'e döndü. Fransa'nın önümüzdeki süreçte askeri varlığını Nijer'de pekiştireceği ifade ediliyor.

Fransa'nın, Mali'nin kuzeydoğusundaki Menaka'da bulunan askeri üsteki varlığını sonlandıracağını duyurması sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen Wagner paralı askerlerin söz konusu üsse yerleşmeye çalıştığı aktarılmıştı.