image

PeyamaKurd- Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, Amerika'nın İran’la nükleer anlaşmadan çekilme ve büyükelçiliğini Tel Aviv’den Orşelim’e (Kudüs) taşıma kararları nedeniyle Ortadoğu'da durumun tehlikeli bir noktaya ulaştığını belirterek, "Ortadoğu'da durum patlamaya hazır, şiddet dili konuşuyor. Savaş tehdidi var" dedi.

Genel Kurul'da soruları yanıtlayan Fransız Bakan, Amerika'nın İran ve Orşelim kararlarına katılmadıklarını belirterek, şöyle dedi:

"Ortadoğu'da durum patlamaya hazır, şiddet konuşuyor. Savaş tehdidi var, savaş çıkabilir. Mayıs ayının tehlikeli olacağını biliyorduk. Fransa, Amerika'nın iki kararına da katılmadığını açıkça söyledi. Birincisi İran ile nükleer anlaşma, diğeri ise Kudüs'ün başkent olarak tanınması. Hem içerik hem de biçim olarak alınan kararlara katılmıyoruz.

İsrail'in güvenliğine bağlı olduklarını ancak İsrail'in güvenliğinin bu ölçüde şiddet ile açıklanamayacağını dile getiren Le Diran, sözlerine şöyle devam etti:

"Filistinlilerin de barış ve güvenlik hakları var. Barışçıl gösteriler yapmak Filistin halkının hakkıdır. Öncelikle ve acilen ablukanın kaldırılması ve insani yardımın ulaşması için, insani koridorun açılması gerekmektedir. Ardından iki devletli çözüm için müzakerelerin de bir an evvel başlaması için çalışacağız."