image

PeyamaKurd - Geçtiğimiz günlerde  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cezayir'deki sömürge dönemine yönelik tartışmalı ifadeleri nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkiler gergin seyrederken, Paris'teki "17 Ekim 1961 Katliamı"nın 60. yılında Cezayir makamlarından Fransa'ya tepkiler yükseldi.

Fransa'da Cezayir bağımsızlık hareketine destek için Paris'te barışçıl gösteri yapan 300'den fazla Cezayirlinin, 17 Ekim 1961'de Fransız polisi tarafından katledilmesinin 60. yılı nedeniyle Cezayir parlamentosunun alt kanadı Ulusal Halk Meclisi'nde özel oturum gerçekleştirildi.

Meclis Başkanı İbrahim Bugali, özel oturumda yaşanan katliama tepki gösterek, "Bu katliamlar, Fransız sömürgesinin alnında bir utanç lekesi olarak kalacak. İnsanlık suçları zaman aşımına uğramaz" sözlerine yer verdi.

"Cezayirliler vahşet, işkence ve suikaste maruz kaldı"

Paris'teki katliamla alakalı yapılan yazılı açıklamada bulunan Cezayir Enformasyon Bakanlığı ise Fransa'daki Cezayirli sivil göstericilerin, vahşet, işkence ve suikasta maruz kaldığını ifade etti.

Bakanlığın yayımladığı açıklamada, "Kendini yalandan insan hakları savunucusu diye pazarlayan bir ülkede, göstericilere müdahale geride aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 300 şehit bıraktı" ifadesi kullanıldı.

Mücahitler Bakanı El-Iyd Rabiga ise resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"17 Ekim gösterilerinin 60. yılında halkımıza yapılan bu insanlığa karşı suçu anıyoruz. Yaşananlar, Fransız sömürgeciliğinin insani değerlerini yitirdiğinin tanıklarından biri, ataları direnişçi olan halkımızın da direniş mücadelelerinden biridir."