image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana Batılı ülkelerin Ukrayna ordusunu eğitme süreçleri devam ederken Polonya'dan konuya dair yeni bir açıklama geldi. Fransa'nın bu eğitimleri Polonya'da vereceği açıklandı.

Kiev askerlerinin eğitimine dair bir açıklama yayımlayan Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasina, Fransa'nın, Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna'ya askeri destek misyonunun bir parçası olarak Ukrayna kuvvetlerini eğitmek için Polonya'ya 150 eğitmen göndereceğini kaydetti.

Resmi Twitter hesabından bir açıklama yayımlayan Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasina, AB'nin Ekim 2022'de üye devletlerdeki merkezlerde 15 bin askeri eğitme hedefiyle Ukrayna Askeri Yardım Misyonunu kurduğunu hatırlattı.

Sözcü Jasina yaptığı açıklamada, bu misyon kapsamında iki operasyon komutanlığından birinin Polonya'da diğerinin Almanya'da bulunduğunu belirtti.

Ayrıca Jasina açıklamasının devamında, "Fransa, AB'nin Ukrayna Askeri Yardım Misyonu kapsamında Polonya'ya 150 asker gönderecek. Söz konusu askerler Ukrayna kuvvetlerini eğitecek" mesajında bulundu.