image

PeyamaKurd - Berlin ve Paris yönetiminin, ABD Başkanı Joe Biden'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı zirvenin ardından Moskova'yla istişarelerde bulunmak için Rusya'yla daha yakın ilişki kurmayı öngören yeni bir AB stratejisi önerdiği ifade edildi.

Moskova ile diyaloğa ilişkin Financial Times'ın (FT) Alman ve Fransız diplomatlara dayandırdığı haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB'den Putin'i AB liderleriyle bir zirveye davet etmeyi düşünmesini isterken bu inisiyatif Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından desteklendi.

Almanya ve Fransa'nın önerisine yönelik FT'ye konuşan kaynaklar, Alman ve Fransız büyükelçilerin bugün Brüksel'de yapılan toplantıda Kremlin'le ilişkiler hakkında yeni önerilerde bulunarak diğer AB başkentleri için beklenmedik bir durum meydana getirdi.

Söz konusu Angela Merkel, son birkaç gündür AB'li müttefikleriyle yakın istişarelerde bulunurken Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Berlin'i ziyaret ederek görüşmelerde bulundu.