image

PeyamaKurd - Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden bugüne Kiev ordusuna askeri yardımlarını sürdüren Fransa ve İtalya, Ukrayna'ya SAMP/T – MAMBA uzun menzilli hava savunma sistemini göndermek için görüşmeleri tamamladığını duyurdu.

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu ile İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto'nun telefonda yaptığı görüşmeye dair Fransa Savunma Bakanlığı'ndan yazılı bir açıklama geldi.

Bakanlığın yayımladığı açıklamada, söz konusu yapılan görüşmede ikilinin Ukrayna'ya askeri desteklerini ele aldığı ve Ukrayna'ya 2023 baharında SAMP/T – MAMBA hava savunma sistemini göndermek için görüşmeleri tamamladığı vurgulandı.

Açıklamada, SAMP/T – MAMBA'nın ilk Avrupa uzun hava savunma sistemi olduğu, bu hava savunma sisteminin Ukrayna topraklarının ciddi bir bölümünü kapsayarak Ukrayna'nın Rus İHA, füze ve uçaklarına karşı savunma sağlayacağı belirtildi.

Ayrıca bakanlık açıklamasının devamında, Fransa ve İtalya Savunma Bakanlarının Ukrayna'nın Rusya'ya karşı egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunması için yardım etmekteki kararlıklarını yenilediği de ifade edildi.