image

PeyamaKurd - Fransa'nın Mali'deki askeri üslerinin yıl sonuna kadar kapatılmaya başlanacağını dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sahel bölgesinde bulunan Fransız askerlerin yaklaşık 3 bininin çekileceğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G5 ülkeleri olarak bilinen Çad, Mali, Nijer, Burkina Faso ve Moritanya liderleri ile görüşmesinin ardından Nijer'in yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Bazoum ile Paris'te ortak basın toplantısı düzenledi.

Askeri üslerle ilgili alınan kararlara değinen Macron, Fransa'nın Mali'nin Sahel bölgesindeki askeri varlığının azaltılmasının bir parçası olarak bu yılın ikinci yarısından itibaren ülkenin kuzeyindeki askeri üslerinin kapatılmaya başlanacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Macron, Fransa'nın Sahel'deki askeri varlığını azaltmak istediklerini vurgulayarak, "Fransa'nın Kidal, Tessalit ve Timbuktu geçiş haklarının kapatılması 2022 yılının başlarında tamamlanacak" açıklamasında bulundu.

Sahel bölgesinde bulunan askerlerin yaklaşık 3 bininin çekileceğini, Fransa’nın Mali’deki askeri varlığının uzmanlaşmış bölgesel güçlere çevrileceğini belirten Macron, Fransa’nın Afrikalı ortaklarını terk etmediğini kaydederek, Sahel'de sonsuza kadar kalma gibi bir arzuları olmadığını vurguladı.