image

PeyamaKurd - Financial Times, geçen hafta Ankara'nın tahvil anlaşması ile 2.3 milyar dolar topladığını ancak yatırımcıların ülkeye daha fazla sermaye akıtma konusunda isteksiz olduklarını aktardı.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçen hafta Ekim 2028 ve 2033 vadeli dolar cinsi çift dilim tahvil ihracında toplam 2.25 milyar dolar borçlandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada 13 Eylül'de sonuçlanan ihraca 4 katın üzerinde talep geldiği açıklandı.

"Türkiye borç piyasasına sessizce geri dönmeye başladı"

İngiliz Financial Times gazetesi Ankara'nın tahvil anlaşması ile 2.3 milyar dolar toplandığını ancak ilgi gösteren yabancı yatırımcıların birçoğunun Erdoğan hükümetine şüpheyle baktığını yazdı.

Türk tahvil satışının İngiltere, ABD ve Avrupa'daki yatırımcılardan güçlü talep gördüğü belirtilen haberde yabancı yatırımcıların bu yılın başlarında yaşanan şiddetli düşüşlerin ardından Türkiye'nin borç piyasasına sessizce geri dönmeye başladıklarını ancak şüpheci olmaya devam ettikleri vurgulandı.

"Yarın Türkiye'de ne olacağını bilemezsiniz" 

Yatırımcılar için “hâlâ bir güven sorunu olduğunu” söyleyen İstanbul merkezli GlobalSource Partners analisti Atilla Yeşilada ise “Yarın Türkiye'de ne olacağını bilemezsiniz” yorumunu yaptı.

Haberde yatırımcıların, Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin bu yılın başlarında yaptığı bir dizi müdahalenin varlık piyasalarını serbest düşüşe sürüklemesi ve yatırımcı güvenini ciddi şekilde aşındırması sonrasında ülkeye daha fazla sermaye akıtma konusunda isteksiz oldukları aktarıldı. Türkiye'nin cari açığı ve bunun nasıl finanse edileceği de yatırımcılar için diğer kalıcı endişe kaynağı olarak aktarıldı.