image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı can kaybının dünya genelinde açıklanandan yüzde 60 daha fazla olabileceği ileri sürüldü. 

Financial Times gazetesi, aralarında İngiltere, İtalya, İspanya ve Fransa gibi salgından çok etkilenen ülkelerin de yer aldığı 14 ülkenin geçmiş yıllardaki ölüm verilerini bu sene salgını da içeren verilerle kıyaslayarak yeni bir iddia ortaya attı. 

Dünyaya yayılan Kovid-19 salgınına yönelik FT’nin analizinde Avusturya, Belçika, Danimarka, İngiltere ve Galler, Fransa, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve 13 şehir/ülkeden oluşan bir kombinasyonda, bu yılın Mart ve Nisan ayları arasında gerçekleşen tüm ölümlerle, 2015-2019 yıllarında aynı dönem kıyaslandı. 

Salgının etkili olduğu ülkelerde normal zamanlara kıyasla 122 bin daha fazla ölüm yaşandığı görüldü. Bunun, aynı yerler ve zaman dilimleri için bildirilen 77 bin resmi Koronavirüs kaynaklı ölüm vakasından önemli ölçüde yüksek olması dikkat çekti. 

Gazetenin yaptığı analize göre, dünyadaki durumun da bu 14 ülkede olduğu gibi olması halinde gerçek ölüm oranının 318 bin, yani açıklanan 201 binden neredeyse yüzde 60 daha fazla olabileceğini iddia edildi. 

Avrupa'da yaşanacak aşırı ölüm oranı...

Bu analize göre örneğin Avrupa’da salgının merkezi sayılan İtalya’da, en fazla kaybın yaşandığı Lombardiya bölgesinde resmi istatistiklere göre 13 binden fazla ölüm vakası kaydedildi. Bu geçmiş verilere göre yüzde 155’lik bir artış olduğu anlamına geliyor ve bölgede kaydedilen 4 bin 348 can kaybını da bir hayli aşıyor. 

Salgın çok etkili olmadığı Danimarka dışında analiz edilen tüm ülkelerde, ‘aşırı ölümler’ resmi Koronavirüs ölüm oranlarından açık ara daha fazla çıktı. Analize göre kıyaslanan iki dönemde can kaybı Belçika’da yüzde 60, İspanya’da yüzde 51, Hollanda’da yüzde 42 ve Fransa’da yüzde 34 arttı. 

FT analizine göre ayrıca ölümlerim sadece salgından kaynaklı olmadığı ve ‘aşırı ölümlerin’, Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerde inanılmaz bir şekilde arttığına dikkat çekti. FT’nin analizini destekleyen Cambridge Üniversitesi’nden Profesör David Spiegelhalter, İngiltere’deki can kaybının ‘çok düşük’ olduğunu, çünkü sadece hastanelerde yaşanan ölüm vakalarının hesaba katıldığını belirtti.