image

PeyamaKurd - Financial Times gazetesine göre, Libya'da General Halife Hafter'i destekleyen Rus paralı asker grubu Wagner'den bin Suriyeli ve 200 silahlı unsurun daha Ukrayna'ya gönderildiği iddia edildi.

Ukrayna'daki savaş ve gerilim sürerken İngiltere merkezli Financial Times gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in paralı asker grubu olduğu iddia edilen Wagner ekibinden bin 200 kişinin Libya'dan Ukrayna'ya gönderildiğini yazdı.

Libyalı yetkililer, gazeteye yaptığı değerlendirmede Wagner'den bin Suriyeli ve 200 Rus silahlı unsurun ülkeden ayrıldığını ifade etti. Habere göre, ülkede General Halife Hafter'e desteğiyle bilinen Wagner'in en az 5 bin paralı askeri daha bulunuyor.

"200 Wagner gücü Orta Afrika'ya kaydırıldı"

Wagner'in Rus gıda milyarderi Yevgeny Prigozhin tarafından finanse edilmeye devam ettiği belirtilen haberde, 200 Wagner savaşçısının da Libya'dan Orta Afrika Cumhuriyeti'ne kaydırıldığı iddia edildi.

Gazete, Atlantik Konseyi Orta Doğu Girişimi'nin Libya yetkilisi Emadeddin Badi'nin de Wagner'le ilgili "Hala buradalar ama daha az var" dediğini aktardı.