image

PeyamaKurd - Dünyanın en büyük 20 ekonomisini oluşturan G20 ülkelerinin liderleri Rusya-Ukrayna savaşı, ABD-Çin arasındaki Tayvan gerginliği, tüm dünyayı etkisi altına alan enflasyon ve enerji krizinin gölgesinde Endonezya'nın Bali şehrinde bir araya gelmeye hazırlanıyor.

15-16 Kasım’da yapılacak G20’ye, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan katılırken, Rusya lideri Vladimir Putin katılmayacak. ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise ilk defa yüz yüze görüşecek.

Gündem maddeleri neler?

G20 liderleri, bu çerçevede "Gıda ve Enerji Güvenliği", "Sağlık" ve "Dijital Dönüşüm" başlıklı üç oturumda faaliyet gösterecek.

En önemli gündem maddelerinden biri olan Rusya-Ukrayna Savaşı'nın yanı sıra, uluslararası ekonomik iş birliği forumu olarak öne çıkan G20'de, enerji krizi, tedarik sıkıntıları ve hayat pahalılığının getirdiği enflasyon krizi de liderlerin ajandasında üst sıralarda bulunuyor.

Putin, zirveye katılmayan tek lider

Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkiye, Birleşik Krallık, ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) oluşturduğu G20 Liderler Zirvesi'ne katılmayacak tek lider Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olacak gibi görünüyor.

Moskova’yı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un olacağı bir heyetin temsil etmesi bekleniyor.

Biden ve Şi Cinping ilk defa yüz yüze görüşecek

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ilk kez yüz yüze görüşecek olması, zirvenin merak edilen gelişmeleri arasında.

İki liderin görüşmesinin, ABD-Çin arasındaki Tayvan gerginliği sonrası yapılacak olması dikkat çekiyor.