image

PeyamaKurd - G20 Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan  İtalya'nın Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Kovid-19 salgınının etkisine nasıl karşı koyabileceklerini, kapsayıcı ve esnek bir toparlanmayı nasıl destekleyebileceklerini ele aldıklarını dile getirdi.

G20 Dönem Başkanı İtalya’nın, tarihi Matera kentinde ev sahipliği yaptığı G20 Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi.

İtalya'nın Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, G20 bakanlarının çalışmasını tamamlamasının ardından yaptığı basın toplantısında, bugünkü çalışmaları sonucunda "Matera Bildirisi"ni kabul ettiklerini belirtti.

Toplantının ana konusu Kovid-19 salgını ile mücadele

İtalyan Bakan açıklamasında, hem bugünkü toplantılarıyla hem de Matera Bildirisi ile etkili çok taraflılığın geliştirilmesi yönünde güçlü bir mesaj verdiklerini kaydetti.

Kovid-19 salgınıyla mücadelenin, toplantıların ana konularından biri olduğunu dile getiren Bakan Di Maio, "Pandeminin etkisine nasıl karşı koyabileceğimizi, kapsayıcı ve esnek bir toparlanmayı nasıl destekleyebileceğimizi ele aldık" ifadesini kullandı.

Matera Bildirisi ile gıda güvensizliğine ayrı bir önem veren İtalyan bakan, bu hususta mücadeleyi taahhüt altına almış olmalarından gurur duyduğunu belirtti.

"G20 ülkeleri iklim değişikliği konusunda hemfikir"

Di Maio, toplantılarda, küresel mücadelelerle yüzleşme bakımından Afrika üzerinde de durduklarını belirterel şu ifadelere yer verdi:

"G20'nin, bu zor süreçten çıkması için Afrika’yı destekleme görevi olduğuna inanıyorum. Afrika hem insani hem doğal kaynaklar açısından muazzam potansiyeli olan bir yer. Bunları ortaya çıkarmak için harekete geçmeliyiz."

Basın açıklamasında, G20 ülkelerinin iklim değişikliği konusunda hemfikir olduğunu vurgulayan Luigi Di Maio, iklim değişikliğiyle mücadelenin, esas stratejilerinden biri olduğunu belirtti.

Ayrıca Di Maio konuşmalarında, İtalya olarak iklim değişikliğiyle mücadele konusunda kısa sürede İngiltere ve ABD’nin yaptığı gibi özel bir temsilci atayacakları bilgisini de verdi.