image

PeyamaKurd - G20 Liderler Zirvesi'nin, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo'nun liderleri karşılama töreniyle başladığı duyuruldu.

"Birlikte Toparlanma Daha Güçlü Toparlanma" ana temasıyla bu yıl Endonezya'nın başkanlığını yürüttüğü G20'nin Liderler Zirvesi, 15-16 Kasım'da Bali'nin güneyinde yer alan Nusa Dua Yarımadası'nda gerçeleşiyor.

Zirveye, G20'yi oluşturan Arjantin, Avustralya, Brezilya, Türkiye, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Birleşik Krallık, ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) liderleri iştirak ediyor.

“Zirve, ilklere de sahne oluyor”

Rusya lideri Vladimir Putin zirveye katılmazken, Rusya'yı zirvede Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un başkanlık ettiği bir heyet temsil ediyor.

Ayrıca Rusya-Ukrayna savaşı, enerji, enflasyon ve iklim krizlerinin aynı anda yaşandığı bir dönemde gerçekleşen zirve, ilklere de sahne oluyor.

Dünyanın en büyük ekonomilerini bir araya getiren G20 Zirvesi'nin resmi gündeminde, küresel sağlık mimarisi, sürdürülebilir enerji dönüşümü ve dijital dönüşüm konuları yer alıyor.