image

PeyamaKurd - "G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı" Endonezya'nın Bali Adası'nda yapıldı. Toplantıda, Ukrayna-Rusya Savaşı masaya yatırıldı. Ukrayna-Rusya savaşından ortak bir uzlaşmaya varılamadığı kaydedildi.

Endonezya'daki G20 Zirvesi kapsamında düzenlenen toplantıda, maliye bakanları ve merkez bankası başkanları bir araya gelirken Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati, tüm katılımcıların, jeopolitik gerilim nedeniyle toplantının oldukça uğraştırıcı ve zor bir durumda geçtiğini düşündüğünü ifade etti.

Maliye Bakanı Indrawati açıklamasında, katılımcıların "Savaşla ilgili kendi görüşlerini izah etmek istedikleri için" hala üzerinde uzlaşılamayan konular olduğuna vurgu yaptı.

Sri Mulyani Indrawati, savaşla ilgili G20 içinde hala birbirinden farklı görüşler olduğunu vurgulayarak, toplantıda fikir birliğine varılan konuları sıraladı.

Ayrıca açıklamasında, gıda güvenliğinin geliştirilmesi, salgınla ilgili hazırlık, önleme ve mücadele için fon mekanizması oluşturulması, küresel vergi anlaşması, iklim değişikliğiyle mücadele için temiz enerjiye geçişin finanse edilmesi gibi konuların desteklenmesi ve üzerinde çalışmasının da söz konusu konulardan olduğunu da vurguladı.