image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'daki bazı bölgelerin ilhakına ilişkin açıklamasına G7 ülkelerinden tepki geldi. Ortak açıklama yayımlayan Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada'dan oluşan G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki bölgelerin sözde ilhakını ve uydurma referandumlarını asla tanımayacaklarını bildirdi.

Son gelişmelerle ilgili ortak yazılı bir açıklama yayımlayan Almanya’nın dönem başkanı olduğu G7 ülkelerinin dışişleri bakanları ile Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi, Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş ve Ukrayna’nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını ihlal etmeyi sürdürmesini sert bir dille tepki gösterdi.

Putin’in Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini Rusya Federasyonu topraklarına dahil etme çabalarının uluslararası hukuku aleni şekilde hiçe sayma konusunda yeni bir dip noktaya gelindiğini gösterdiği belirtilen açıklamada bunun Ukrayna’nın egemenliği ile uluslararası sözleşme ve taahhütlerin ihlal edildiğinin başka bir örneği olduğu kaydedildi.

Ayrıca açıklamada, "Bu sözde ilhakları ve silah doğrultularak yapılan uydurma referandumları asla tanımayacağız" denilerek, tüm ülkelere Rusya'nın başlattığı savaşı ve toprak ele geçirme girişimini açık şekilde kınamaları çağrısında bulunuldu.