image

PeyamaKurd- Rusya'nın en büyük şirketi ve dünya'nın en fazla doğal gaz çıkaran kuruluşu olan Gazprom, Letonya’nın doğalgaz sevkiyatını durdurduğu yönünde bir açıklama yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı 24 Şubat’tan bu yana yürüttüğü savaş devam ederken, yaptırımlara karşı hamle yapan Rus enerji şirketi Gazprom da gaz kesintileri veya kısıtlamalarına devam ediyor.

Rus Enerji Şirketi Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, doğal gaz sevkiyatıyla ilgili şartları yerine getirmedikleri gerekçesiyle Letonya’ya sevkiyatların durdurulduğu belirtildi.

Gazprom, Rusya’ya karşı Batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle, daha önce de rubleyle ödeme yapmadıkları gerekçesiyle Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda'ya doğal gaz sevkiyatlarını durdurmuştu.

Gaz kesintisi, AB ülkelerinin dengesini değiştirdi

Rusya'dan gelen kesinti kararları, tüm dengeleri değiştirirken, bundan bir kaç gün önce Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, enerji arz güvenliğini artırmak için bu kış gaz talebinin gönüllü olarak yüzde 15 oranında azaltılması konusunda anlaşmaya varmıştı.