image

Peyamakurd- Ekim ayında Rojava’dan geri çekilme kararı alan ABD’nin Kasım ayında tekrar bölgeye asker göndermesini değerlendiren Demokratik Suriye güçleri (DSG) Genel komutanı Mazlum Kobane, “ABD’nin geri dönmesindeki sebep petrol değil, petrol de olmayacak. ABD ile sabah (dün) görüştük ve 8 madde üzerinde anlaştık. “dedi.

Geri çekilme kararının ardından Kürtlerin Rusya ile anlaşmalarının, bölgede merkezinde yine Kürtlerin olduğu yeni bir denklem kurulduğuna ve ABD’nin bu denklemde yine Kürtlerle bir şekilde bir arada olabilmek için geri dönüşünü zorunlu kıldığını belirten DGS Komutanı Mazlum Kobani, Amerikan güçlerinin asıl dönüş nedeninin petrol olmadığını açıkça ifade etti.

 ABD’den siyasi destek sözü aldıklarını ancak bu sözün yerine getirilmediğini belirten DGS Komutanı Kobani, geçtiğimiz gün ABD’li yetkililer ile bir toplantı yapıldığını ve 8 madde üzerinde anlaştıklarını da kaydetti.

ABD’nin derdinin petrol değil; Kürtler olduğunun altını çizen Kobani, ABD güçlerinin geri çekilmesinin ardından hoşnut olmadıkları maddeler olsa dahi Ruslarla yapılan anlaşmanın ABD’nin Kürtleri ve bölgedeki etkinliğini kaybetme tedirginliğini tetiklediğini de belirtti. ABD Başkanı Trump’ın aksine ABD bürokrasisinin Kürtlerle bir arada ve anlaşma sağlama gayretinde olduğunu ve Trump tarafından alınan yanlış kararın, yine Trump’ın beğenisini okşayabilecek “petrol” gerekçesinin öne sürülerek ABD askerlerinin bölgeye geri geldiğini belirten Komutan Kobani; şu açıklamalarda bulundu:

ABD Kalması Gerektiğinin Farkına Vardı ve Petrolü Bahane etti

“Herkes de biliyor ki burada kalmaları gerekiyordu ve şimdi de bunu gerekçe gösteriyorlar. Kararın gözden geçirilmesi için böyle bir gerekçe oluşturuldu. ABD’nin buradaki varlık sebebi petrol değil, petrol de olmayacak. Burada yeni bir denge kurulmuş durumda ve ABD de bu dengenin bir yerinde yer almak için bölgede kalması gerektiğini biliyor. Yine ABD yönetimi üzerindeki baskıların hafifletilmesi için böyle bir karar alındı. ABD güçlerinin bu şekilde ne kadar burada kalacağı belli değil.

ABD’liler Sorun Çözülünceye Kadar Kalmalı, Sonra da Gitmeli

Bizim için önemli olan şu; biz hiçbir zaman ABD güçleri sonuna kadar burada kalsın ve bizi korusun demedik. Böyle bir talebimiz ne ABD ne de başka güçler için olmadı. Biz sadece ABD öncülüğündeki uluslararası güçlerin Suriye sorununa bir çözüm bulununcaya kadar burada kalmaları gerektiğini savunuyoruz. Suriye’de yeni anayasa yazılınca ve yeni bir siyasi sistem kurulunca uluslararası güçlerin görevi de bitmiş oluyor ve o zaman çekilebilirler.”

ABD İle 8 Maddelik Yeni Bir Anlaşma Yaptık

“Bu sabah ABD’lilerle bir toplantımız oldu, bu konuyu konuştuk, tek gündem buydu. ABD güçlerinin burada bulunmasının sebebini 8 madde şeklinde sıralıyor, şimdi ben tek tek bu maddelerden bahsetmek istemiyorum. Bize neden burada kalacaklarını, kaç yerde ve nasıl konuşlanacaklarını açıkladılar. Güçlerimizle ittifak halinde bölgede kalacaklar.

Anlaşmaya Göre ABD Hava Korumasını Üstlenecek

ABD güçlerinin bulunduğu yerler yeniden değerlendirilecek ve yeni amaç doğrultusunda yerleşecekler. Askeri amaçlarının çerçevesi belli zaten, bağımsız hareket etmeyecek güçlerimizle koordine halinde olacaklar. IŞİD’lilerin tutuklu bulunduğu hapishaneleri güçlerimizle birlikte koruma gibi eski görevlerini de sürdürecekler. Bölge halkına yardım kapsamında hazırladıkları programları hayata geçirecekler. Suriye Demokratik Güçleri’nin eğitimi ve desteklenmesi konusundaki çalışmalar sürecek. IŞİD’e karşı ortak mücadele sürecek. Bu bölgelerin havadan kontrolunu ve denetlenmesini sağlayacaklar. Tabi bir de petrol kuyularının korunması gibi yeni bir hedefleri de olacak” şeklinde konuştu.