image

PeyamaKurd- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna işgali ve Batı yaptırımları gölgesinde, yarın başlayacak olan G20 Dışişleri Bakanları Zirvesi'ne katılacak.

Bali’deki G20 Dışişleri Bakanları Zirvesi’ne bir gün kala, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un zirveye katılmak üzere Endonezya’ya gittiği açıklandı.

Savaştan bu yana, ilk yüzleşme!

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı savaştan bu yana; G20 Zirvesi, Sergey Lavrov ve Moskova’yı en çok eleştiren dışişleri bakanlarının, ilk yüz yüze görüşmesi olacak.

G20 Dışişleri Bakanları, 8 Temmuz günü Bali’nin Musa Dua bölgesinde toplanacak.  Tass haber ajansının aktardığına göre, Lavrov, G20 Zirvesi marjında bazı mevkidaşlarıyla görüşmek üzere Bali’ye ulaştığı bildirildi.

İki bakan, Lavrov’la görüşmeyecek

Yapılacak olan zirvede, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Lavrov’la görüşmeyeceklerini açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un G20’ye katılmasına izin verilmemesi gerektiğini söylemiş ve konuşmasında şu ifadelere yer vermişti:

“Uluslararası hukuka saygı duyulması ve uygulanması hepimizin çıkarınadır. Bu ortak paydadır.”

Gündeminde enerji ve gıda güvenliğinin değerlendirileceği zirvede, Rusya’yı Ukrayna işgaliyle savaş suçu işlemekle suçlayan, yaptırımlar uygulayan Batı ülkelerinin yanı sıra daha tepkisiz kalan Çin, Endonezya, Hindistan ve Güney Afrika da var.