image

PeyamaKurd - Rusya-Ukrayna geriliminde askeri hareketlilik sürüyor. Konuya yönelik ilk defa konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, muhtemel bir Rusya saldırısına karşılık askeri bir seçeneğin masaya gelip gelmeyeceği yönündeki tahminleri reddetti.

Giderek tırmanan Ukrayna geriliminde ABD ve Rusya'dan arka arkaya açıklamalar gelirken, Amerikan Genelkurmay Başkanı Mark Milley ilk kez bir savaş çıkması ihtimalini değerlendirdi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Batılı ülkelerin muhtemel bir işgal korkusu yaşarken Washington'ın Rusya'dan sınırdaki askerlerini geri çekmesini istediğini bildiriyor.

"Askeri seçeneği reddetti"

ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley ise, ilk kez sessizliğini bozdu ve Rusya'nın Ukrayna sınırı yakınındaki askeri hareketliliğinin büyük bir endişeyi tetiklediğini söyledi.

Washington'ın Moskova'nın Ukrayna'ya yönelik bir işgale girişeceğine dair düşüncesi olmadığını belirten General Mark Milley, Nisan ayında gerçekleşen yığınaktan biraz daha fazla endişe duyduklarını kaydetti.

Milley, Rusya'nın batı komşusuna herhangi bir askeri müdahalede bulunması halinde söz konusu adımın ABD ve NATO için dikkate değer ulusal güvenlik çıkarları anlamına geleceğini de dile getirdi.

ABD Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarında en dikkate değer bölüm, muhtemel bir Rusya saldırısına karşılık askeri bir seçeneğin masaya gelip gelmeyeceği yönündeki tahminleri reddetmesi oldu.