image

PeyamaKurd - DSÖ Direktörü Ghebreyesus yeniden seçildi. Birleşmiş Milletler'in (BM) Cenevre Ofisinde düzenlenen 75. Dünya Sağlık Asamblesi'nde Genel Kurul, yeni Genel Direktörün seçimi için özel toplantı gerçekleştirildi.

Cenevre'deki Genel Kurul toplantında Ghebreyesus'tan başka bir aday çıkmaması üzerine kurul kararı ile Ghebreyesus ikinci kez Genel Direktörü olarak seçildi.

Kurulda DSÖ'nün tüm bölgelerinin kendisini aday olarak belirlemesinden gurur duyduğunu belirten Ghebreyesus, direktörlüğü boyunca insanlığa hizmet etme yolunda sıkı çalışan bütün DSÖ personeline teşekürlerini sundu.

Yeniden seçildiği için yemin konuşmasını yapan Ghebreyesus, ilk dönemi sırasında dünyayı saran Kovid-19'u "eşi benzeri görülmemiş" bir salgın olarak tanımlarken, "Denizde yolculuk yaparken gemimizi inşa ettiğimiz bu süreçte çok dersler aldık ve ders alırken anında uygulamaya geçtik" ifadesini kullandı.

"Acil durum hazırlık planı hayata geçirilmeli"

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

"Bundan sonraki salgınlarla mücadele edebilmemiz için DSÖ'nün öncelik verdiği konular olan sağlık sistemlerinin desteklenmesi, uluslararası sağlık güvencesi projesi ve acil durum hazırlık planının hayata geçirilmesi gerekmektedir."