image

PeyamaKurd - Askeri darbe ve ayaklanmalarla son dönemde gündem olan Etiyopya’da ülkenin kuzeydeki Tigray bölgesine hava saldırısı yapıldığı, ülke içinde yerinden edilen göçmenlerin kaldığı kampın vurulduğu iddia edildi. 

Tigray bölgesindeki yardım kuruluşu çalışanları hava saldırısında 56 kişinin öldüğünü, 30 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Afrika ülkelerinden Etiyopya’da merkezi hükümete karşı ayaklanan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ile ordu arasında 14 aydır süren çatışmalar sivil can kayıplarına neden olmaya devam ediyor.

Yerel kaynaklara göre, Etiyopya'nın kuzeydoğusunda Eritre sınırında bulunan Dedebit kasabası yakınında yer alan bir kampın hedef alındığı vurgulandı.

Yapılan saldırıda 56 ölü, 30 yaralı!

Bölgede faaliyet yürüten ve isminin gizli tutulmasını isteyen yardım kuruluşu çalışanları, ülke içinde evlerini kaybedenlerin yerleştiği kampın hava saldırısının hedefi olduğunu dile getirdi.

Yapılan hava saldırısında 56 kişinin öldüğünü ve aralarında çocukların da bulunduğu 30 kişinin yaralandığı bilgisini veren yardım görevlileri, saldırıya ilişkin bazı fotoğrafları da Reuters haber ajansına gönderdi.

Ordu sözcüsü Albay Getnet Adane ve Hükümet sözcüsü Legesse Tulu konuya ilişkin sorulara henüz cevap vermedi.