image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Kürt güçlerin denetimindeki Suriye topraklarındaki Fırat’ın doğusuna müdahale tartışmaları devam ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgeye girmeye kararlı, ABD ise tepkili.

Boston Globe’de yayımlanan, David L. Phillips imzalı makalede, ABD’nin Türkiye’nin Suriye’deki saldırganlığını engellemek zorunda olduğuna dikkat çekiliyor.

“Türkiye serseri bir ülkeye dönüştü”

“ABD’nin sessizliği onu Türkiye’nin Suriyeli Kürtlere karşı işlediği savaş suçlarına ortak ediyor. Senato Suudi Arabistan’ın Yemen’de sivilleri katletmesine daha fazla ortak olmayı reddetmiş olsa da, silahlı çatışmalar sırasında sivilleri korumak için istikrarlı bir politika ABD dış politikasının tüm dünya çapında temel prensiplerinden biri olmalıdır.

Türkiye ve Suudi Arabistan ölçüsüz güce sahip tek-adamların yönetimi altında. Erdoğan’ın diktatörlüğü altında Türkiye serseri bir ülkeye dönüştü. Erdoğan 2016 Temmuz ayındaki sözde darbeyi muhalefeti ortadan kaldırmak için kullandı. ‘Terörizm’ suçlamasıyla 100 binden fazla insan tutuklandı. Yarım milyon devlet memuru -öğretmenler, yargıçlar ve belediye başkanları dahil görevlerinden alındı. Türkiye’de dünyadaki tüm ülkelerden daha fazla sayıda gazeteci hapiste yatıyor.

“Erdoğan, Esad’ı koltuğundan indirmeyi görev edindi”

Türkiye bir NATO ülkesi olduğu için yaptıklarına genellikle göz yumuluyor. Ancak NATO sadece bir güvenlik ittifakından daha fazlası. NATO ortak değerleri paylaşan ülkeler arasında bir koalisyon. Türkiye sistematik olarak ifade özgürlüğüne baskı uyguluyor. Bu hem demokrasiye aykırı, hem de Amerikan değerlerine. NATO eğer bugün kurulacak olsaydı, Türkiye üye olmayı başaramazdı.

Guta şehrine 2012 yılında düzenlenen ve kimyasal silahların kullanıldığı saldırıdan sonra Erdoğan, Suriye Cumhurbaşkanı Beşir Esad’ı koltuğundan indirmeyi kendine görev edindi.

Türkiye Şanlıurfa’dan Rakka’ya kadar uzanan ‘cihat otoyolu’ kurdu. Bu koridor sayesinde Esad’ı devirmek isteyen cihatçı gruplara katılmak isteyen ve dünyanın dört bir yanından gelen tüm yabancı milislere silah, para ve lojistik destek sağladı.

“Afrin 58 gün boyunca bombalandı”

Türkiye ayrıca Halep’in kuzeyinde bazı bölgeleri işgal etti ve İdlib bölgesinde askeri operasyonlara girişti. Terörizmle savaşma kisvesi altında Türkiye, 20 Ocak 2018 günü Rojava’da barış ve istikrarın bir vahası konumundaki Afrin şehrine yönelik yoğun ve hedef gözetmeyen hava saldırıları başlattı. Afrin 58 gün boyunca bombalandı.

Yüzlere sivil hayatını kaybetti ve 300 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Siviller bombalanmış binaların içine sığınarak üstlerinden geçen savaş uçaklarının sonik patlama sesleri altında korkuyla sindiler.

Suriye’yi bu ayın başlarında ziyaret ettim ve Afrin’den kurtulan insanlarla tanıştım. Bir anne bana kaçışlarını anlattı. Ergenlik çağındaki kızıyla el ele koşarken düşen bir bombanın kızını nasıl paramparça ettiğini söyledi. Ağladı.

“ABD, neden sırtını dönüyor?”

Erdoğan şu anda askeri operasyonu genişleterek Fırat’ın doğusuna saldırma tehdidinde bulunuyor. Türkiye’nin agresif tavrı Suriye’deki savaş açısından ciddi bir yeniden alevlenme anlamına geliyor. Bu pervasız müdahale insanlık açısından vahim sonuçlara yol açacak bir katliama sebep olacak.

Erdoğan Türkiye’nin teröristlerle savaştığını söylüyor. Ama gerçekte Suriye’deki asıl teröristler El-Kaide ve El-Nusra’dan oluşan Özgür Suriye Ordusu. ABD, Türkiye’nin terör örgütlerine destek vermesi karşısında neden sırtını dönüyor?

Gece boyunca, geçen hafta Suriye’de tanıştığım insanlardan çok sayıda mesaj aldım. Dehşet içinde, ABD’nin Türkiye’yi her an başlaması beklenen saldırıdan caydırmasını ümit ediyorlar. Kürt savaşçılar terör örgütü IŞİD’e karşı kurulan uluslararası koalisyon için hayati önem taşıyor. Rakka’yı özgürlüğe kavuştururken her an namlunun ucundaydılar. Türkiye’nin saldırganlığına karşı kurtuluş için ABD’den yardım bekliyorlar.

“Uçuşa yasak bölge, Kürtlere savaş şansı verir”

ABD Kongresi Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’de sivillere saldırmasına engel olmak zorunda. Uçuşa yasak bir bölge oluşturmak Türkiye’nin hava gücü avantajını elinden alarak Kürtlere savaşabilme şansı verecektir.

Kongre zaten Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemi satın alma kararı sonrası F-35 uçaklarının teslimini erteleme kararı almıştı. Suriye’nin bağımsızlığını ihlal eden Türkiye’ye tepki olarak silah satışları daha da kısıtlı hale getirilmeli.

Yemen de benzer bir sıcak bölge. Senato ABD’nin Yemen’deki savaşa desteği kesmesi için 56’ya karşı 41 oy ile karar verdi. Bu karar Yemen’de dört yıldır süren iç savaştaki rolü yüzünden Suudi Arabistan’a karşı kuvvetli bir azar niteliğinde.

“ABD, soykırımı beklemek yerine adım atmalı”

Türkiye’nin Kürtlere karşı soykırım uygulamasını beklemek yerine, ABD Kuzey ve Doğu Suriye’deki katliamı önlemek için erken adımlar atmalı. Saldırıya engel olmak, saldırı sonrasında ortaya çıkacak sonuçları idare etmekten çok daha etkili olacaktır. Eğer Yemen konusunda da duruşumuzu daha erken gösterebilseydik binlerce insan şu anda hayatta olurdu.

Yemen bize bir ders olsun. Türkiye ile yüzleşip Suriye’deki Kürtleri kurtarmak için henüz çok geç değil. ABD sivilleri hedef alıp savaş suçları işleyen devletlere silah satışlarını kısıtlayan, ahlaki açıdan istikrarlı bir dış politika kurmak zorunda."

 

| Ahval