image

PeyamaKurd - ABD'nin Suriye'den çekilme kararı sonrası bu ülkedeki ABD'li birliklerin operasyonlarının biteceğinden şüphe duyduğunu belirten Rus doğubilimci Karine Gevorgyan, her şeyin yeni başladığını savundu.

Rus medyasına konuşan Gevorgyan, "Hiçbir şey bitmiyor, her şey daha yeni başlıyor. Çekilme kararının duyurulmasından hemen sonra gelen ABD Savunma Bakanı James Mattis'in istifa edeceği açıklamasına dikkat edin.

Yani Trump'ın, Mattis ve bazı askerlerle derin görüş ayrılığı yaşadığını görüyoruz. Birçok ABD'li generalin Trump'ın kararı karşısında sersemlediğini söyleyebiliriz. Bu nedenle, entrikanın daha yeni başladığı söylenebilir" dedi.

'Erdoğan'la görüşmesi etkili olmuş olabilir'

Gevorgyan, "Bu, Trump'ın, Erdoğan'la yaptığı yoğun görüşmelerle bağlantılı olabilir. Trump'ın çekilme kararını duyurmasından kısa süre önce Erdoğan, Rojava’da terörle mücadele harekatı düzenleyeceklerini duyurmuş ve bunu ABD'yle beraber gerçekleştirmek istedikleri mesajını vermişti" dedi.

Kararın iç siyasetle bağlantısı olabileceğini de vurgu yapan Gevorgyan, "ABD'li birlikler çok tükenmiş durumda ve Suriye'den çekileceğini belirten Trump, askeri üst yönetim farklı görüşte olsa da, alt ve orta rütbeli subayların desteğini kazandı" ifadelerini kullandı.