image

PeyamaKurd - Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi’ne katılan ABD Başkanı Biden, çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Putin ile de ilk kez yüz yüze görüşecek. Biden, bu görüşmede Putin’e "kırmızı çizgileri" göstereceğini dile getirdi.

Biden, Brüksel'de düzenlenen Zirve'nin ardından yaptığı açıklamada, "Rusya ve Çin bizi germek istiyor, ancak bizim ittifakımız sağlam" dedi. Selefi Donald Trump'ın aksine, NATO'ya olan desteğini, göreve geldikten sonra her fırsatta dile getiren Biden, "NATO birlik oldu ve Amerika Birleşik Devletleri geri döndü" diye konuştu. Pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD'nin NATO'ya taahhütlerinin "sarsılmaz" olduğunu vurgulayan Biden, NATO'nun Avrupalı üyelerini de Çin'e karşı daha kararlı olmaya davet etti.

Biden ise çarşamba günü bir araya geleceği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de "kırmızı çizgileri" göstereceğini belirtti.

“NATO’nun Rusya endişesi”

NATO, "ittifakın güvenliği ile ilgili" temel değerlere aykırı bir "zorlama politikası" gütmek istemediğini belirtirken, Pekin'in, nükleer silahlanmasını hızla genişletmesi ve Avrupa-Atlantik bölgesinde Rus tatbikatlarına katılım da dahil olmak üzere Rusya ile askeri iş birliği yapmasından endişe duyuyor.