image

PeyamaKurd – Türkiye, Suriye’de kara operasyonu hazırlığı içerisindeyken Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da, “Esad ile görüşme olabilir siyasette küslük dargınlık olmaz. Eninde sonunda uygun şartlarda adımları atarız” sözleri tartışma konusu olarak devam ediyor.

Savaşın senelerdir bitmediği Suriye’den, Erdoğan’ın görüşme sinyaline yeni bir yanıt geldi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, Al-Sharq TV’ye konuştu.

“Açıklamalarına güvenmiyoruz”

Buseyna Şaban, “Şam, Türkiye’den gelen bütün açıklamalara inanmıyor çünkü bunların gerçeklikle bir ilgisi yok” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den gelen Ankara ile Şam arasındaki ilişkilerin düzeltilmesine yönelik açıklamalara Suriye’nin güveninin olmadığını belirten Şaban, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları medyanın tüketimi içindi. Türk yetkililer tarafından medyada yer alan bütün açıklamalara güvenmiyoruz, bunlarda resmi herhangi bir şey yok” dedi.

Ayrıca Şaban, “Bu tür açıklamalar aylardır var. Fakat bunları kendi çıkarları, belki seçim için ya da diğer ülkelere karşı kullanmak için ya da başkalarına baskı kurmak için yapıyorlar. Bu açıklamaların kendi planları var ve bunların gerçekle bir ilgisi yok” ifadelerine yer verdi.