image

PeyamaKurd - ABD güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye sınırında oluşturmayı planladığı gözlem noktalarıyla ilgili yeni açıklamalarda bulunan Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı sürdürülen Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Sean Ryan, konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Albay Sean Ryan, video konferans yoluyla Pentagon muhabirlerine bilgi vererek, gözlem noktalarının amaçlarından birinin, orta Fırat vadisi bölgesinden Türkiye’ye kaçmaya yeltenebilecek IŞİDçetelerinin geçiş rotalarını engellemek olduğunu ifade etti.

“Bu gözlem noktaları, ilave şeffaflık sağlayacak ve Türkiye’nin IŞİD çetelerinden korunmasını daha iyi hale getirecek” diyen Albay Sean Ryan, “Türkiye’ye bunu kabul ettirdiniz mi?” sorusunu “Evet, Türkiye’ye bu konuda tam olarak bilgi verildi” cevabını verdi.

Öte yandan bir başka gazetecinin, “Bu gözlem noktaları hem Türkiye, hem YPG’yi korumak için mi inşa ediliyor?” sorusu üzerine, cevap veren Albay Sean Ryan, bu noktalarla kuzeydoğu Suriye’de güvenliğin tesisinin amaçlandığını ve Türkiye’nin güvenlik kaygılarının da hesaba katıldığını vurguladı.