image

PeyamaKurd - Başkent Bağdat'ta Kürdistan Bayrağı ile KDP binasının ateşe verilmesine yönelik açıklamada bulunan Değişim Hareketi (Goran) Ulusal Meclis Üyesi Xelil Serkani, Kürtlerin bayraklarının yakılmasına yönelik sessiz kalmamalarını ve Irak Başbakanı Kazimi’nin Haşdi Şabi’nin bu türden terörist faaliyetlerini engellemesi gerektiğini ifade etti. 

Xelil Serkani saldırıya ilişkin Kürdistan basınına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kürdistan Bayrağı’nın Haşdi Şabi tarafından yakılması asla kabul edilemez. Kürtlerin Bağdat’a karşı ortak bir tavır sergilemeleri gerekiyor. Çünkü bayrak dökülen kanlarımızın ve mücadelemizin sembolüdür. Kürdistan Bayrağı öyle kolayca hakarete maruz bırakılacak bir şey değildir. Bu nedenle bütün Kürtlerin bu saygısızlığa karşı ortak bir tutumları olmalıdır.” 

Goranlı yetkili açıklamasının devamında, “Haşdi Şabi eliyle Kürdistan Bayrağının yakılmasına sevinenler büyük bir hata yapıyorlar. Çünkü bayrak halkımızın ortak sembolüdür. Ben birey olarak bayrağımızın yakıldığını izlediğimde çok rahatsız oldum. Sanki şehitlerimize acı veriyorlar ve geçmişte yürütttüğümüz mücadele ve çektiğimiz acılara hakaret ediliyormuş gibi geldi bana" sözlerine yer verdi.