image

PeyamaKurd - Çevre örgütü Greenpeace'in bugün yayınlanan soruşturma raporuna göre "Türkiye, Avrupa'nın en büyük plastik atık çöplüğü" haline geldiği konusunda uyarıldı.

İngiltere'nin plastik kirlilikle mücadelede küresel lider konumunda olduğu belirtilen Greenpeace'in raporunda, Türkiye, Malezya ve Polonya'nın bu ülkeden en çok atık ithal eden ülkeler olduğu dile getirildi.

Çevre örgütü Greenpeace'in bugün yayınlanan soruşturma raporuna göre, İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinin gönderdiği binlerce ton plastik atık, Türkiye'nin güneyinde çevreye atıldı ve yakıldı.

Türkiye'nin atılan, yakılan veya okyanusu kirletmek için bırakılan İngiliz plastik atıklarının en son varış noktası haline geldiğine işaret edilen soruşturma raporuna göre geçen yıl, İngiltere'nin plastik atık ihracatının yaklaşık yüzde 40'ı (210 bin tonunun) Türkiye'ye gerçekleştirildi.

Euronews’te yer alan habere göre Greenpeace araştırmacılarının, plastik atıkların bir kısmının geri dönüştürülmek yerine yollara, tarlalara ve hatta su kanallarına atıldığına şahit oldukları bilgisini paylaştı.