image

PeyamaKurd - AKP'li belediyelerde “çevre etkinliği”, “kültürel gezi” adı altında gri pasaportla yurt dışına insan kaçakçılığı yapıldığıyla ilgili günlerdir yaşanan tepkiler sonrası Türkiye İçişleri Bakanlığı'ndan yeni bir soruşturma açıklaması geldi.

Bakanlık açıklamasında, “Balıkesir Gömeç,  Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova,  Yozgat Yerköy,  Şanlıurfa Suruç, Ordu  Korgan belediyelerince 'dans (folklor) gösterisi', 'kültür turu', 'gençlik programları' adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edilmiştir. Söz konusu olaylarla ilgili  Bakanlığımızca Mülkiye Müfettişi görevlendirilerek, soruşturma başlatılmıştır” ifadesini kullandı.

“6 belediyeden benzer olay”

Malatya'nın AK Partili Yeşilyurt Belediyesi'nin Almanya'ya seminere gönderdiği 45 kişiden sadece 2'sinin geri döndüğü ortaya çıkmıştı.

Elazığ'da da benzer bir durum yaşanmış ve Akçakiraz ilçe Belediyesi'nin Almanya'ya gönderdiği 48 kişiden sadece 3 kişi geri dönmüştü.

Gri pasaportla yurt dışına insan kaçırma olayında Ordu Korgan, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Urfa Suruç ve Antep belediyelerinin de ismi geçen yerler arasındaydı.